Tygodniowa aktualizacja rynku Bitcoin, Ether i XRP 14 grudnia 2020 r.

Czas czytania: 4 minuty, Georgij Hristow 14 grudnia 2020 r. Analiza cen, Strony cenowe
Całkowity limit rynku kryptograficznego wymazał 7,2 mld dolarów z jego wartości od zeszłego poniedziałku i obecnie wynosi 562,9 mld dolarów. W ciągu ostatnich siedmiu dni wszystkie 10 najlepszych walut było w kolorze czerwonym, a Ripple (XRP) i Bitcoin Cash (BCH) straciły odpowiednio 18,4 i 4,2 procent swojej wartości. Zanim Bitcoin (BTC) zaczął notować 19.215 dolarów, ether (ETH) wzrósł do 588 dolarów. XRP spadł do $0.504.

BTC/USD
Bitcoin zamknął sesję handlową w niedzielę 6 grudnia w cenie 19.369 dolarów i po dwóch kolejnych zielonych świecach na wykresie dziennym udało się zaoszczędzić tydzień z 6,4% wzrostem ceny.

Dla wielu, BTC zaczynało odzyskiwać swój impet i było tylko kwestią czasu, zanim wybije się z byczego wzoru proporczyka widzianego na niższych przedziałach czasowych.

Nie było to dokładnie tak w poniedziałek. Wiodąca krypto waluta spadła do 19.185 dolarów i całkowicie wymazała wszystkie zyski z dnia poprzedniego.

Po tym ruchu nastąpił gwałtowny spadek we wtorek, 8 grudnia. Para BTC/USD zanotowała 18.300 dolarów i straciła kolejne 4,6 procent. Patrząc na wyższe przedziały czasowe, BTC straciła cotygodniowe wsparcie w wysokości około 19.000 dolarów i została odrzucona w rekordowym tempie miesięcznym.

Podczas środowej sesji w połowie tygodnia Bitcoin znalazł stabilizację na kolejnej tygodniowej linii wsparcia na poziomie 18.150 dolarów i krótkim, 26-dniowym EMA, a następnie podniósł się do 18.556 dolarów na koniec dnia. Warto zauważyć, że niedźwiedzie miały nawet obniżyć cenę do 17.600 dolarów w ciągu dnia.

W czwartek, 10 grudnia, największa krypto waluta podjęła jeszcze jedną próbę złamania poniżej wspomnianego wsparcia, rejestrując dzienne minimum 17.900 dolarów. Zamknęła się jednak po cenie 18 240 dolarów.

Linia została przerwana podczas ostatniej sesji tygodnia roboczego, ponieważ problemy byków pogłębiały się i BTC zaczynało tracić przyczepność do trendu wzrostowego. Zamknęła się po 18.020$, ale nie przed uderzeniem 17.581$.

Pierwszy dzień weekendu przyniósł solidne odbicie od wspomnianej strefy. BTC/USD dodało 4,3% i zakończyło sobotnią sesję za 18.818$.

Następnie w niedzielę zrobił kolejny krok w górę i osiągnął 19 166 $.

Całodobowe obroty osiągnęły w środę 31 mld dolarów, następnie spadły do 24 mld dolarów w czwartek i utrzymywały się na tym poziomie przez resztę tygodnia.

ETH/USD
Para ETH/USD walczyła o odzyskanie pozycji powyżej dziennego oporu za 600$. Moneta została zamknięta w niedzielę 6 grudnia przy cenie 602 dolarów, ale już następnego dnia zaczęła tracić impet. Wciąż jednak, w skali tygodnia, wzrastała ona o 4,3 procent.

Jak już wspomniano, eter zaczął spadać w poniedziałek, tworząc krótką czerwoną świecę do 590 dolarów.

Korekta w dół została wznowiona we wtorek, 8 grudnia, a największy altcoin wymazał 6% swojej wyceny, kończąc sesję na 555$. Niedźwiedzie były nawet w stanie zepchnąć cenę poniżej kolejnego poziomego wsparcia w tygodniowych ramach czasowych wynoszących 560 dolarów.

Trzeci dzień tygodnia pracy przyniósł pewną ulgę kupującym i zobaczyli, że żeton Ethereum pomyślnie wrócił do poziomu 574 dolarów, po tym jak rano uderzył w dzienną niszę w wysokości 531 dolarów.

W czwartek, 10 grudnia, para ETH/USD po raz kolejny zmieniła kierunek i spadła do 558 dolarów. W piątek uformowała drugą prostą czerwoną świecę i straciła linię wsparcia zamykając ją na 542 dolary. Od czasu, gdy 7 grudnia trafiła na 600 dolarów, spadła o prawie 10 procent.

Weekend 12-13 grudnia rozpoczął się pozytywnie dla byków eterycznych. Podniósł się on do 568 dolarów, nie pozwalając tym samym na odpowiednią konsolidację, co potwierdziłoby krótko- i średnioterminowe odwrócenie trendu spadkowego.

W niedzielę nadal się wspinał i osiągnął 590 dolarów w drodze do następnej dziennej linii oporu.

XRP/USD
Żeton firmy Ripple XRP wzrósł do $0,622 w niedzielę 6 grudnia i po raz kolejny odzyskał pozycje powyżej poziomu miesięcznego wsparcia na poziomie $0,58. Moneta zakończyła siedmiodniowy okres z 2,6-procentowym wzrostem ceny.

Początek nowego tygodnia nie był jednak tak dobry dla kupujących i główny altcoin znów zaczął tracić impet. Spadł on do 0,607$, a brak wysokich wolumenów handlowych stawał się coraz bardziej oczywisty i już zaczynał wpływać na wyniki monety.

We wtorek, 8 grudnia, moneta nadal ślizgała się, tworząc czerwoną świecę do 0,558$. Krótkotrwałe odwrócenie trendu spadkowego zostało potwierdzone podczas sesji w połowie tygodnia w środę, gdy para XRP/USD została odrzucona na wspomnianym już wsparciu poziomym. Presja niedźwiedzia szybko rosła, a sprzedający byli w stanie zepchnąć cenę XRP do następnego poziomu wsparcia tygodniowego i psychologicznej marki – 0,50 USD.

W czwartek, 10 grudnia i piątek, 11 grudnia, XRP najpierw spadł do 0,573 USD, a następnie do 0,535 USD, kasując 4,1% za te dwa dni razem wzięte.

Weekend 12-13 grudnia rozpoczął się trzecią z kolei sesją w kolorze czerwonym na „ripple“. Uderzył on w cotygodniową linię wsparcia i przesunął się poniżej szybkiej 26-dniowej EMA. Warto wspomnieć, że poziom 0,50$ jest krytyczny dla utrzymania średnio- i długookresowej tendencji wzrostowej i XRP przekroczył ją z sukcesem w listopadzie tego roku po raz pierwszy od października 2018 roku.

W niedzielę ustabilizował się on wokół wspomnianego obszaru i zakończył tydzień na poziomie 0,512$.

Altcoin of the Week
Naszym Altcoinem tygodnia jest Elrond (EGLD). Tak zwany eGold, który został przemianowany z ERD na eGLD i nazwany, po uruchomieniu projektu w lipcu, wzrósł o 21 procent w ciągu ostatnich siedmiu dni.

W ciągu dwóch tygodni moneta zwiększyła swoją wartość o 92 proc. i znalazła się na 68. miejscu na liście Top 100 CoinGecko z kapitalizacją rynkową wynoszącą około 252 mln dolarów.